Za nami pierwsza edycja warsztatów

23 grudnia, 2022

Za nami pierwsza edycja warsztatów „INTELIGENCJA EMOCJONALNA W RODZICIELSTWIE”, które mieliśmy przyjemność poprowadzić z @swiadomie.w.rodzicielstwie.

10 mam i 4 tatów miało okazję zgłębiać zagadnienia dotyczące emocji, ich regulacji i wpływu naszej równowagi emocjonalnej na rozwój i dobrostan dzieci. Warsztat przygotowany był dla wszystkich chętnych rodziców, uczestniczyli w nim także rodzice dzieci ze spektrum, z afazją. Ćwiczenia warsztatowe pozwoliły doświadczyć, jak świadomie możemy zaopiekować się naszymi emocjami tak, by nasze reakcje były korzystne dla naszych dzieci, a także bliskich i przyjaciół. Świadomość, że możemy rozwijać naszą inteligencję emocjonalną dała nadzieję we wszystkich uczestników, bo to przecież od nas tak wiele zależy, do jakiego świata zapraszamy nasze dzieci.

A jaka refleksja po warsztatach?

Wymienimy dwie: jedna z ważniejszych jest taka, że potrzebujemy drugiego człowieka, przed którym możemy być prawdziwi. Człowieka, który naprawdę mierzy się z codziennymi wyzwaniami rodzicielstwa tak jak my. Warsztaty rodzicielskie są miejscem, gdzie taki człowiek czeka na Ciebie. Druga refleksja to odkrycie, którego wielu uczestników mogło dokonać właśnie podczas warsztatów: codziennie masz tysiące szans, by zacząć być w relacji z dzieckiem tak, by była to dobra, budująca, dająca poczucie bezpieczeństwa relacja. Uważna interakcja to klucz do takiej właśnie relacji. Dotyczy to każdej relacji, także tej z dziećmi mającymi trudności w komunikacji. To jest też dobry sposób na uczenie naszych dzieci relacji, dobrego kontaktu. Jest tylko tu i teraz i to Ty podejmujesz decyzję, jak je realizujesz, a świadoma regulacja emocji daje Ci naprawdę klucz do decyzji, które uczą i budują.

15-lecie Ośrodka „Tęcza”